Jak chronić swoją sieć

Jak chronić swoją sieć

W tej części książki omawiamy tworzenie polityki bezpieczeństwa sieci, codzienną obsługę firewalla oraz rozwiązywanie problemów z bezpieczeństwem, które pojawiają się nawet w najbardziej efektywnych firewallach.

Polityka bezpieczeństwa Sformułowanie „polityka bezpieczeństwa” odstrasza wielu ludzi, ponieważ kojarzy się z nieprzystępnymi dokumentami opracowanymi przez odgórne komisje i ignorowanymi przez wszystkich zainteresowanych (z wyjątkiem sytuacji, w których przydają się jako wymówka). Nie o takiej polityce będziemy mówić w tym rozdziale. Polityka, o której będzie tutaj mowa, przypomina raczej politykę zagraniczną państwa. Można ją opisywać w dokumentach mniej lub bardziej zrozumiałych ale jej głównym celem jest wyznaczenie pewnego kierunku, opracowanie teorii dotyczącej tego, co próbujemy osiągnąć. Ludzie mylą czasem słowa „polityka”, „strategia” i „taktyka”. Polityka określa, jakie wojny będziemy toczyć i dlaczego. Strategia to plan prowadzenia wojny. Taktyka to sposób realizacji strategii. Prezydenci określają politykę, generałowie strategię, a wszyscy żołnierze, z szeregowcem piechoty włącznie, mogą ustalać własne taktyki.

Książka ta skupia się głownie na taktykach. Taktyka budowania firewalla, czyli drobiazgowe i praktyczne omówienie niezbędnych do tego czynności, jest skomplikowana i zawiła. Jednakże bez względu na to, jak dobra jest twoja taktyka, nie zdołasz odnieść sukcesu, gdy szwankuje polityka i strategia. W dziewiętnastym wieku Amerykanin William Walker wyruszył na podbój Nikaragui, chcąc wcielić ją do Stanów Zjednoczonych. Jego strategia i taktyka, jeśli nawet nie były doskonałe, z pewnością przyniosły mu pełny sukces: udało mu się podbić Nikaraguę. Niestety, jego plan miał fatalną wadę: Stany Zjednoczone w tym czasie nie chciały Nikaragui, więc kiedy Walker obwieścił swoje zwycięstwo, rząd Stanów Zjednoczonych nie wykazał żadnego zainteresowania.

about author

admin

related articles