RC2 i RC4

RC2 i RC4
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

RC2 i RC4

RC2 to symetryczny 64bitowy szyfr blokowy ze zmienną długością klucza, a RC4 to szyfr strumieniowy ze zmienną długością klucza. Długość klucza w obu algorytmach może wynosić od 1 do 24 bitów. Algorytmy te są zwykle używane z kluczami 4 i 12bitowymi. Klucz 4bitowy jest zdecydowanie za krótki, aby zabezpieczać jakiekolwiek wartościowe informacje, ale jest powszechnie używany ze względu na dawne ograniczenia eksportowe w Stanach Zjednoczonych, które zabraniały eksportu produktów wykorzystujących dłuższe klucze.

Algorytmy te zostały opracowane przez Ronalda Rivesta i są tajemnicą handlową firmy RSA Data Security. Algorytm RC4 został ujawniony w 1994 roku w anonimowym artykule Usenetu, a RC2 podzielił jego los w 1996 roku. Oba algorytmy wydają się być dość silne. Realizowane programowo, są około 1 razy szybsze niż DES.

Skipjack Skipjack to symetryczny 64bitowy szyfr blokowy. Klucz ma długość bitów. Skipjack został pierwotnie opracowany jako część rządowego standardu szyfrowania, który miał umożliwiać agencjom bezpieczeństwa łatwe rozszyfrowanie danych (co wymagało użycia Skipjacka w połączeniu z protokołem o nazwie Key Exchange Algorithm, KEA).

Skipjack był początkowo dostępny tylko w wydaniu sprzętowym, nazywanym układem Clipper. Algorytm odtajniono w roku 199 i obecnie można realizować go programowo (w takiej postaci nie musi ułatwiać dostępu agencjom rządowym). Analiza siły Skipjacka nie dała jednoznacznych wyników, ale dowiedziono, że po drobnej modyfikacji algorytmu można go złamać bez wyczerpującego przeszukiwania kluczy. Skipjack nie jest zbyt popularnym algorytmem, może ze względu na swoją historię, więc nie ma wielu danych porównawczych dotyczących czasu jego wykonywania.

International Data Encryption Algorithm (IDEA) IDEA to symetryczny 64bitowy szyfr blokowy ze 12bitowym kluczem. Algorytm IDEA został opracowany przez Xuejia Lai i Jamesa Masseya i opublikowany w 1992 roku. Przeszedł dość intensywną kryptoanalizę i wydaje się mocnym szyfrem. Algorytm IDEA jest opatentowany w Europie i Stanach Zjednoczonych i wymaga uzyskania licencji do zastosowań komercyjnych. Był to symetryczny szyfr blokowy użyty w pierwotnej wersji PGP Phila Zimmermana, jednym z najpopularniejszych programów do wymiany szyfrowanych danych przez Internet. Długość klucza nie sprawia żadnych problemów. Kiedy jest realizowany programowo, IDEA działa o połowę wolniej od DES, ale półtora raza szybciej od 3DES.

about author

admin

related articles