Ryzykowne kampanie społeczne: leją na Ciebie w pracy?

Kampanie społeczne mają promować ideę. W przeciwieństwie do kampanii produktowych – nie chodzi tu o materialny zysk. Celem kampanii społecznej jest informowanie i zmiana postaw społecznych wobec prezentowanego problemu. Brzmi ładnie, więc skąd kontrowersje?

Kampanie społeczne promują idee poprzez skupienie uwagi na problemie. W jaki sposób?

Obywatele decydują

Kampania Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO), w której wystąpiła Julia Kamińska szybko doczekała się bojkotu w mediach. Polskie Radio oceniło spot jako obsceniczny argumentując, że „oparcie całego, z definicji informacyjnego przekazu, na sformułowaniu związanym ze sferą załatwiania potrzeb fizjologicznych jest niepotrzebną, obcą Polskiemu Radiu, tabloidyzacją treści”. Czy tak jest rzeczywiście?

Kampania pod hasłem: „Dość olewania – obywatele decydują” zachęca do rozliczania polityków z przedwyborczych obietnic. Formularz dostępny jest na stronie www.obywateledecydują.pl

Kampanie dla dzieci?

Kolejną – mimo woli kontrowersyjną kampanią jest kontynuacja Smutnego Autobusu, o którym pisaliśmy tutaj.

 

Sugerując się ocenami spotu na youtube (komentarze niestety zablokowano) nietrudno zauważyć, że coś poszło nie tak.

Być może nie znacie jeszcze Baranka Loco, który zdobi serię edukacyjnych filmów dla dzieci przygotowaną przez Fabryka Komunikacji Społecznej na zlecenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (polecam przyciszyć dźwięk):

 

Baranek przestrzega przed internetowymi łańcuszkami. Mogłoby się wydawać, że w spocie „wszystkiego jest za dużo”, ale jest on kierowany do dzieci w wieku 9-12 lat, więc najpewniej jest to uzasadnione. W przeciwieństwie do akcji ze smutnym autobusem zarówno oprawa graficzna, jak i przekaz został dostosowany do dzieci.

Spring into…cokolwiek

Znaczne kontrowersje wzbudziła ostatnio kampania promująca Polskę pod hasłem: „Polska. Where the unbelievable happens” – aż chciałoby się zapytać, gdzie podziało się Spring into new, które miało promować nasz kraj za granicą?

Wstydź się Onecie

Ostatnie miejsce w naszym zestawieniu zajmuje kampania, która nie jest kampanią społeczną, ale być może powinna rozważyć ten pijarowy ruch. Chodzi mi o kampanię onetu, której zarzucono plagiat. Kampania pod hasłem: „Każdy na swój Onet” do złudzenia przypomina kampanię społeczną Agaty Kwiatkowskiej Projekt Test:

Agata Kwiatkowska zwróciła uwagę, że Onet wykorzystał całą kreację marketingową. Onet nie zgadza się z tym twierdząc, że podobieństwo jest zwykłym zbiegiem okoliczności. Mamy jednak nadzieję, że właściciele platformy przystaną na prośbę Agaty Kwiatkowskiej i włączą się we współpracę na rzecz działań profilaktycznych wobec Hiv w Polsce.

Jak widać kampanie społeczne to trudny i wymagający ogromnej wiedzy temat. Zyski płynące z dobrej realizacji znacznie przewyższają nakłady finansowe, bo nie tylko pieniądze są tutaj wartością.

Znacie jakieś dobre spoty społeczne? Co sądzicie o tych podrzuconych przez nas?

about author

admin

related articles