Ekrany dotykowe rezystancyjne

Obecnie najwięcej modeli telefonów komórkowych na rynku to modele z ekranami dotykowymi. Nie wszyscy je lubimy, ale młodzież ma w czym wybierać. Jednak i te dzielą się na różne rodzaje i warto je poznać zanim zdecydujemy się na zakup określonego modelu dotykowego. Funkcjonują na przykład telefony z ekranem dotykowym rezystancyjnym.

Nazwa jest bardzo trudna, więc warto dowiedzieć się na jakiej zasadzie działa taki ekran. Otóż rezystancyjny ekran dotykowy jest pewnego rodzaju czujnikiem który został wyposażony w dwie warstwy materiału, oddzielone od siebie warstwą powietrza. Pierwsza warstwa składa się z cienkiej folii poliestrowej, druga jest wykonana ze szkła. Niestety, ekrany te nie są idealne, a ich największą wadą jest słaba widoczność oraz mała czułość. Ponadto, dość łatwo ulegają one uszkodzeniom na skutek upuszczenia lub zbyt silnego naciskania.

Mogą po prostu pęknąć i urządzenie staje się bezużyteczne . Inne wady tego typu ekranu dotykowego to fakt, że ekran dotykowy musi być montowany na płaskiej oraz równej powierzchni oraz ma małą odporność na wyładowania elektrostatyczne i jest podatny na uszkodzenia pod wpływem wilgoci a zmiany temperatury i wilgotności. Ponadto, rezystancyjny naraża na uszkodzenia mieszczący się pod nim delikatny wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Jeśli więc chcemy czegoś lepszego, warto wybrać ekran pojemnościowy. Ma on o wiele mniej wad, za to szersze zalety.

about author

admin

related articles