Co po maturze? Studia, czy praca?

Matura już za miesiąc – wszyscy zdający zapewne robią ostatnie szlify swojej wiedzy i układają w głowie zdobyte przez trzy lata liceum informacje. Zaraz po egzaminie przyjdzie czas na odpoczynek, a potem na pierwsze poważne decyzje. Kontynuować naukę na studiach wyższych, czy rozpocząć pracę zawodową – to podstawowy dylemat większości studentów.

Presja na skończenie studiów

Wydaje się, że czasy, w których punktem honoru jest uzyskanie wyższego wykształcenia, ciągle trwają. Sygnały dochodzące z rynku pracy są całkowicie ignorowane. Na rynku pracy powoli zaczyna brakować specjalistów z dziedzin technicznych, które wymagają praktycznego wykształcenia. Absolwentów studiów wyższych z roku na rok przybywa, nawet na kierunkach, po którym studenci często odwiedzają urząd pracy, rejestrując się jako bezrobotni. Wniosek jest prosty: nie trzeba iść na studia, aby móc dobrze zarabiać – trzeba po prostu być dobrym w tym, co się robi.

Praca

Jeśli wybierzesz, że po maturze będziesz chciał rozpocząć pracę zawodową, a dalszą edukację zostawisz na weekendy albo na dalszą przyszłość, rozwijaj się w dziedzinie, z którą wiążesz swoją przyszłość. Uczęszczaj na kursy i zdobywaj praktyczne umiejętności. Pamiętaj o tym, że fachowcy zawsze są w cenie, a zmieniająca się struktura rynku pracy w Polsce tylko wzmocni tę zależność. Godni polecenia fachowcy będą zarabiali coraz więcej.

Studia

Fachowcem możesz zostać rzecz jasna również po studiach wyższych. W społeczeństwie potrzebni są zarówno prawnicy i lekarze, spece od reklamy i finansów, jak również mechanicy, stolarze i budowlańcy. Rzecz w tym, aby znaleźć dla siebie takie zajęcie, w którym możesz być faktycznie dobrym i osiągać sukcesy. Wybierz studia z dziedziny, która Cię interesuje. Jeśli będziesz robić to, co lubisz, szanse na sukces znacząco się zwiększają.

Wiedza na temat finansów

Niezależnie od tego, jaką drogę życiową wybierzesz po maturze, niezwykle ważnym aspektem życia jest wiedza na temat finansów. Od tego, jaką wiedzę na te temat zdobędziesz, zależeć będzie nie tylko Twoja umiejętność kumulowania i inwestowania kapitału, ale także bieżąca umiejętność zarządzania budżetem. Wszystko zaczyna się od wyboru rachunku osobistego – na rynku dostępne są konta dla studentów jak i darmowe, internetowe rachunki. Potem wiedza na temat inwestowania i oszczędzania, tak, aby uchronić swoje pieniądze przed inflacją. Przydatną lekturą będzie poradnik maturzysty, który powie zarówno o pieniądzach, jak i umiejętności skutecznego poszukiwania pracy. Dorosłe życie zaczyna się tuż po maturze!

about author

admin

related articles