Kryptografia kombinowana

Kryptografia kombinowana
Podstawowe elementy budulcowe (szyfrowanie, skróty kryptograficzne oraz liczby losowe) mogą zostać połączone w celu utworzenia większych systemów, które sprostają potrzebom wykraczającym poza proste ukrywanie danych. Są to podpisy cyfrowe i certyfikaty.

Podpisy cyfrowe Co to jest podpis cyfrowy? Jest to cyfrowy odpowiednik umieszczenia własnoręcznego podpisu na dokumencie. Kiedy podpisujesz dokument papierowy, dołączasz do niego coś, co trwale związuje cię z określoną informacją. Założenie jest takie, że tylko ty możesz utworzyć swój podpis i że nie da się go przenieść na inny dokument. Zwykłe podpisy są względnie łatwe do sfałszowania. Ktoś może na przykład podrobić twój podpis, przekserować go i przenieść na inny dokument albo zmienić dokument już po jego podpisaniu. Przez lata opracowano wiele bardziej i mniej udanych sposobów zapobiegania tego rodzaju atakom. Polegają one między innymi na odróżnianiu oryginałów od fotokopii (zaczynając od podpisywania dokumentów atramentem innym niż czarny*, a kończąc na skomplikowanych metodach sporządzania dokumentów, które źle się kopiują), na podpisywaniu i datowaniu każdej strony dokumentów, aby uniemożliwić podstawianie stron, oraz na fizycznym zabezpieczaniu wielu kopii, aby nikt nie mógł zmodyfikować ich wszystkich. Żaden z tych sposobów nie daje stuprocentowej pewności.

Algorytmy podpisów cyfrowych próbują zapewnić dużo spójniejszy zestaw gwarancji, co nie zawsze się do końca udaje. Technologia podpisów cyfrowych łączy kryptografię z kluczem publicznym oraz kryptograficzne funkcje mieszające kryptografia z kluczem publicznym umożliwia dowiedzenie swojej tożsamości, a funkcje mieszające gwarantują, że informacje, do których dołączyłeś swoje dane identyfikacyjne, nie zostały zmienione.

about author

admin

related articles